Krótki opis zadania
Celem zadania jest wspieranie zjawisk związanych z kulturą tradycyjną funkcjonującą na terenie małopolski a w szczególności:
1. Pielęgnowanie i ochrona cennych tradycji regionu Lachów Sądeckich,
2. Propagowanie idei funkcjonowania amatorskich orkiestr dętych oraz korzyści społecznych z ich działania.
3. Zainteresowanie społeczności gwarą oraz tradycyjnym śpiewem i tańcem,
4. Upowszechnianie kultury muzycznej,
5. Podnoszenie poziomu artystycznego amatorskich zespołów muzycznych oraz tańca
6. Uwrażliwianie na kulturę mieszkańców gminy Kamionka Wielka oraz sąsiednich okolic.
Projekt dotyczy realizacji szeregu zadań skierowanych do ogółu społeczeństwa tj.:
I. Zaszczepić kulturą - lekcje pokazowe w szkołach podstawowych w zakresie tańca i śpiewu regionu Lachów Sądeckich. Działanie podyktowane zaszczepieniem szerzenia kultury naszych ojców przez młode pokolenia, tym samym zachęcenia dzieci i młodzieży do włączenia się w szeregi organizacji działających na rzecz pielęgnowania tradycji regionu.
II. Pielęgnowanie polskości - w realizację projektu włączają się zespoły regionalne oraz orkiestra działająca na terenie gminy Kamionka Wielka tj. ZR Mystkowianie, ZR Mszlaniczanie, ZR Skalnik, ZR Mali Mszlaniczanie, ZR Mały Skalnik, Orkiestra Dęta z Mystkowa. To też ich pracę należy docenić oraz wesprzeć. W ramach projektu planuje się doposażyć organizacje w stroje i instrumenty oraz zorganizować im zgrupowania - warsztaty celem dalszego kształcenia i opracowywania nowych programów tanecznych i muzycznych.
III. Z kulturą i tradycją - wydarzenie kulturalne ukazujące tradycyjność regionu. Festiwal tradycyjności - organizacja wydarzenia z ukazaniem obrzędów i zwyczajów z regionu w wykonaniu 6 zespołów regionalnych. Koncert ku czci pamięci św. Jana Pawła II - przygotowanie koncertu plenerowego w wykonaniu orkiestry wraz z solistami. Dzień lachoskiego tańca i zabaw dla najmłodszych – organizacja festiwalu radości dla najmłodszych dzieci wraz z różnymi warsztatami oraz konkursami.
IV. Tradycja Polska poza granicami Wyjazd zespołu regionalnego na Międzynarodowy Festiwal celem promocji regionu.
VI. Koncert HIP HOP amatorskiej orkiestry dętej z Mystkowa - Organizacja wydarzenia w ogólnodostępnych miejscach bez barier architektonicznych. Prezentacja twórczości amatorskiej orkiestry dętej z Mystkowa według opracowanych aranżacji.
VII. Na kartach papieru zapisane! – w ramach zadania planuje się wydać publikację: Śpiewnik z kolędami, publikacja o Łemkowszczyźnie – wartościowe pod względem tradycji regionu materiały zapisane na kartach papieru. Materiał zostanie rozdysponowany po ośrodkach kultury, które zaangażowały się do współpracy tj. Gminny Ośrodek Kultury w Chełmcu, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wielkiej Wsi, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, Gorlickie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce Wielkiej oraz zespołów regionalnych z terenu gminy Kamionak Wielka.
VIII. Turnee z tradycja po Małopolsce
Istotną funkcją folkloru jest funkcja narodowa polegająca na podtrzymywaniu tradycji i wykształcaniu świadomości narodowej.
Analizując potrzeby ukazywanie piękna naszej tradycji innym regionom, jak również potrzebę promowania zespołów regionalnych zaplanowano „Tournee z tradycją po Małopolsce”. Zespoły regionalne zaprezentują program oparty o taniec, śpiew i obrzędowość Lachów Sądeckich.
Istotną cechą zespołów regionalnych z terenu gminy Kamionka Wielka jest fakt, iż niosą one duży ładunek emocjonalny. Poprzez pokoleniowość, która jest bacznie pielęgnowana, dużą rolę w przekazie odgrywa sentymentalne, nostalgiczne nastawienie członków zespołu do przekazywanych treści.
Głównym problemem jaki dotyka wszystkie zespoły regionalne oraz amatorskie orkiestry to brak członków zespołów a co za tym idzie zanikanie naszej pięknej tradycji i zwyczajów. Czas jest bardzo ważnym aspektem w życiu człowieka, stąd jego zastępowanie czy też przeznaczanie na sprawy niedochodowe są wręcz nierealne a nawet niewłaściwie postrzegane. Gmina Kamionka Wielka pomimo tego, że jest jedną z mniejszych gmin, liczy 6 zespołów regionalnych, jeden zespół śpiewaczy oraz dwie orkiestry dęte. Region ten utrzymuje stały potencjał tradycjonalizmu, stąd zdobywa wiele nagród na prestiżowych konkursach jak również promuje Polskę poza jej granicami. Aby przekazywać kolejnym pokoleniom zapał i ważkość regionu Lachów Sądeckich oraz tradycji orkiestry podjęto szereg działań uskuteczniających problem. Ważnym aspektem jest również stworzenie możliwości edukacji tychże grup oraz doposażenie w potrzebny sprzęt i instrumenty. Zaznaczono, że teren gminy Kamionka Wielka to bogata tradycja orkiestr oraz zespołów regionalnych ukazujących swój potencjał. Wydarzenia kulturalne stwarzają organizacjom ukazanie piękna tradycji oraz zapału do pielęgnowania Polskości. Projekt "Z regionalizmem i tradycjami w przyszłość" to odpowiedź na pojawiający się problemy zespołów ale również edukacja przez zabawę taniec i śpiew. Zaproponowane imprezy/ wydarzenia regionalne to żywa lekcja tradycyjności w obrzędach, tradycjach i śpiewie.
Adresaci zadania
Mieszkańcy powiatu nowosądeckiego oraz Miasta Nowy Sącz, mieszkańcy powiatu krakowskiego, mieszkańcy powiatu gorlickiego i Miasta Gorlice.
Działania kulturalne skierowane są do ogółu społeczeństwa zamieszkującego teren Województwa Małopolskiego. Szereg zaplanowanych działań umożliwi skorzystanie każdemu zainteresowanemu tematem regionalizmu i tradycji orkiestr w wybranym dla siebie terminie. Wydarzenia kulturalne realizowane we współpracy z wieloma instytucjami kultury umożliwią zapoznanie się z kulturą i tradycją Lachów Sądeckich w wielu miejscach podczas "Tournee z tradycja po Małopolsce".
Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania
Region Krakowski Obszar Metropolitarny: Powiat krakowski (bez miasta Kraków) , gmina Wielka Wieś, gmina Zielonki
Region Małopolska Południowa :Powiat gorlicki, miasto Gorlice, gmina Bobowa; powiat nowosądecki: gmina Chełmiec, gmina Kamionka Wielka