Powrót

KOM 37. Tropiciele przygód - wsparcie dla osób z niepełnosprawnością z powiatu olkuskiego i krakowskiego


Krótki opis zadania

Celem zadania jest poprawa funkcjonowania społecznego 15 rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym z terenu powiatu olkuskiego i krakowskiego. Poprzez ciekawe zajęcia tematyczne dla dzieci i ich rodziców oraz zajęcia świetlicowe w okresie wakacji zmieni się sposób funkcjonowania rodzin w środowisku lokalnym. Warto podkreślić, że oferta zajęć dodatkowych dla dzieci z niepełnosprawnością w okresie wakacyjnym jest uboga, co przy zamknięciu placówek edukacyjnych, sprzyja wykluczeniu społecznemu tej grupy. Wartością dodaną jest wsparcie dla opiekunek dzieci, które często stanowią grupę izolowaną społecznie.

Adresaci zadania

Bezpośrednimi odbiorcami zadania jest grupa 15 rodzin z osobą z niepełnosprawnością z terenu powiatu olkuskiego (wszystkie gminy) i krakowskiego (gmina Jerzmanowice- Przeginia, Sułoszowa, Skała). Będzie to 30 osób – dzieci i młodzież/osoby dorosłe z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie prawni, w większości przypadków mamy, które nie pracują z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Poprzez realizację części działań w przestrzeni publicznej zmieniać będzie się także świadomość mieszkańców wskazanego obszaru w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tym zakresie odbiorcami pośrednimi są mieszkańcy powiatów olkuskiego i krakowskiego.

Miejsce realizacji i obszar oddziaływania zadania

Zadanie będzie realizowane w Bukownie (pow. olkuski) – w mieście znajduje się profesjonalne Centrum Wsparcia Dziecka Niepełnosprawnego i Rodziny, które swoją opieką obejmuje ponad 200 dzieci z niepełnosprawnością z terenu Małopolski Zachodniej i powiatu krakowskiego. Do udziału w projekcie rekrutowane będą rodziny zamieszkujące/ uczące się na terenie powiatu olkuskiego (rekrutacja na terenie wszystkich gmin powiatu) i krakowskiego (rekrutacja na terenie gminy Jerzmanowice- Przeginia, Sułoszowa, Skała). Bardzo ważnym aspektem w realizacji zajęć jest pełna dostępność budynku, w którym będą realizowane zajęcia oraz różnorodność dostępnych w nim przestrzeni (ogród zewnętrzny, bezpieczny plac zabaw), tak aby zapewnić pełną możliwość skorzystania z zajęć na świeżym powietrzu (głównie w okresie wakacyjnym). Zasadnym jest więc wskazanie jednoznacznie konkretnego miejsca realizacji zajęć.

Zadanie jest ogólnodostępne dla mieszkańców Województwa Małopolskiego oraz osób ze szczególnymi potrzebami. Uczestnikami są przede wszystkim osoby ze szczególnymi potrzebami (dzieci i młodzież z niepełnosprawnością), zatem kluczowe jest zapewnienie miejsca zapewniającego pełną dostępność przestrzeni, w której prowadzone są formy wsparcia.